VGS

Een school kan zich door het gedrag van leerlingen soms met de rug tegen de muur voelen staan. Natuurlijk weet je je verantwoordelijk voor iedere leerling, maar het gedrag van de één kan zulke negatieve gevolgen hebben voor een ander dat dat niet te tolereren valt.  

Bovendien: niet alleen medeleerlingen kunnen in de knel komen, er kan ook sprake zijn van zodanig gedrag dat ook van leerkrachten of van de school niet in redelijkheid gevraagd kan worden met deze pupillen door te gaan. Concrete voorbeelden zijn het gebruik of handel in verdovende middelen, wapenbezit, diefstal, heling, extreme geprikkeldheid, bedreiging etc. 

Juridisch gezien zijn er in deze gevallen in principe drie opties: time-out, schorsing of verwijdering van de leerling.  

  • Een time-out gaat het minst ver, kan voor ten hoogste één dag worden toegekend en vereist daarom de minste formaliteiten. Vaak heeft het het karakter van een ‘moment van afkoeling’.  
  • Een schorsing gaat een stap verder en vraagt daarom om het voldoen aan meer formaliteiten. De maximumduur voor schorsing is overigens vijf dagen. Schorsing is mogelijk als ordemaatregel of als straf. 
  • De ingrijpendste maatregel van de drie is verwijdering van de leerling van school. Aan het toepassen daarvan is dan ook een behoorlijk aantal voorwaarden verbonden. 

Om scholen in deze vervelende kwesties een handvat te bieden en om juridische uitglijders te voorkomen, wordt er door de VGS op dit moment, in contact met mensen van de praktijk, gewerkt aan een protocol, waarin de juridische (on)mogelijkheden van de drie opties worden uitgewerkt. Het is de bedoeling dit product dit jaar aan het veld te presenteren. 

Schroom echter niet om in concrete gevallen al eerder contact op te nemen met Jan Macdaniel (j.macdaniel@vgs.nl | 0180 – 442659).